Sulek Svatopluk

Svatopluk Sulek se narodil 16.3.1921 v Táboře. Zemřel 7. 2. 2007 v Praze.

V současné době žije a pracuje v Praze a v jihočeské Blanici.

Je absolvent Akademie Montmartre v Paříži v ateliéru slavného profesora Fernanda Légera a Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru prof. Vlastimila Rady.

Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnuje malbě a kresbě.

Uspořádal řadu samostatných výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se nespočtu kolektivních výstav.Po studiích v Paříži se mu splnila jeho dávná touha - poprvé vidět moře a přístav. Odjel do Marseille a odtud na ostrov krásy, na Korsiku. Jako většina umělců stále toužil podívat se za hranice naší vlasti a "zamalovat si" jinde. Lákalo jej moře, cesty za sluncem…S československou nákladní lodí Kriváň plul z Polska kolem Mysu dobré naděje do Indie a zpět. V roce 1977 se dostal přes Řecko, Kypr, Sýrii do Egypta, kde pobyl čtyři měsíce. Po návratu domů nebyl přijat do Svazu českých výtvarných umělců, takže nemohl být "na volné noze" ve svobodném povolání. Aby uživil rodinu (jeho manželka byla španělská emigrantka v Paříži) odjel jako brigádník na Mostecko, kde fáral na hlubinné šachtě "Vítězný únor". Během tří lety zachytil atmosféru na četných kresbách a obrazech.

Poté začal pracovat na šachtě v Kladně, kde po tříměsíčním fárání utrpěl těžký úraz. V té době se mu narodila druhá dcera Corina. Po uzdravení nastoupil místo přidavače k zedníkům na stavbě domů v Praze-Břevnově. Potom se rozhodl odjet do jižních Čech do Smetanovy Lhoty, kde maloval. Jezdil vesnicemi s kobylkou Lízou, sušil seno, hrsťoval obilí se sekačkou a vyorával čertem brambory.


Výstavy autora

Sulek Svatopluk - Obrazy "Modrá, žlutá, červená" - 3. 5. - 6. 6. 2003 (Hluboká nad Vltavou)


VÝSTAVNÍ PLÁN

20. 7. - 15. 8. Štěpán MAREŠ - HLUBOKÁ VÝTVARNÁ POSELSTVÍ (MALBA, KRESBA, KOMIKS, ILUSTRACE)
17. 8. - 12. 9. Lenka VOJTĚCHOVÁ - SOUZNĚNÍ
14. 9. - 10. 10. Jiří Tyller - JAK ŠEL ČAS

KONTAKT

Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 734 153 752 – galerie (v otvírací době)
603 442 090 – Pavel Frelich

Facebook   Instagram   YouTube

OTEVÍRACÍ DOBA

středa až neděle
12.00 - 16.00

Eshop