Dobeš Marek

Marek Dobeš (*1970), renesanční člověk. Soustavný učitel a lektor. 

Nesoustavný/občasný/příležitostný výtvarník, psavec, osvětitel. Miluje pivo, hudbu, divadlo, slunce, moře, hluboké noci, lidi, rychlou chůzi, dobré jídlo. Tvoří především z keramických hmot, s nimiž jemně experimentuje. Zajímají jej tvary, plochy, struktury a překvapivé výsledky. Od roku 2015 vystavuje v tandemu s Karlem Aubrechtem, výstava v Knížecím dvoře je asi desátou společnou.
„Pracuji s hlínou. Fascinuje mne její tvárnost, její struktura, její proměny působením vzduchu, vody, rukou, transformace ohněm… Práce s ní je vlastně práce se všemi živly. Je to fascinující proces! 
Zajímají mne přírodní a přirozené struktury. Zajímá mne „rozpad“ hmoty a její opětovné tvarování/zpracování/obnovování. Permanentní „recyklace“, do níž vědomě zasahuji, využívám ji a přetvářím. Hraji si s těmito možnostmi. Jednou využiji/použiji strukturu „rozpadající se“ hmoty, jindy hmotu jednolitou, pracně a dlouze utahovanou. Někdy improvizuji s tím, co mi momentálně materiál nabídne, jak se sám ustaví; jindy mu dám přesný, až sochařský tvar. Baví mne kontrasty surového materiálu s barevnými plochami glazur. Používám jednotný princip, ale každou věc tvořím vždy od začátku s novým přístupem. Nikdy nedělám věci stejně, podle „osvědčeného“ postupu. V každém kusu je aspekt nového nápadu, přístupu, experimentu.
Riskuji. Má práce je pro mě dobrodružstvím s (nejistým) výsledkem.“ 
 


Výstavy autora

Karel Aubrecht – Marek Dobeš – VÝSTAVA nad Vltavou (127.) - 20. 5. - 15. 6. 2023 (Hluboká nad Vltavou)


VÝSTAVNÍ PLÁN

15. 6. - 18. 7. Jiří MÁŠKA - Nová generace umění
20. 7. - 15. 8. Štěpán MAREŠ - MALBA, KRESBA, KOMIKS, ILUSTRACE
17. 8. - 12. 9. Lenka VOJTĚCHOVÁ - Souznění
14. 9. - 10. 10. Jiří Tyller - JAK ŠEL ČAS

KONTAKT

Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 387 965 710 – galerie (v otvírací době)
603 442 090 – Pavel Frelich

Facebook   Instagram   YouTube

OTEVÍRACÍ DOBA

středa až neděle
12.00 - 16.00

Eshop