Ágnes Jana

vlastním jménem Janina Dallibert, je Česko-francouzskou fotografkou a foto-grafičkou, žijící od roku 2001 v lůně Bretaně, na starobylé kamenné usedlosti La Pleé nedaleko vznešeného města Nantes a její velké lásky, Atlantického oceánu.

Fotografií se zabývá od svých patnácti let a než nastoupila profesionální kariéru, věnovala velikou pozornost mimice lidské tváře a detailům dialogu mezi lidmi v běžné situaci všedních dnů.

Její práce dostává ocenění na výstavách ve světě a po mezinárodní výstavě AF7 v Chicagu v roce 2007 se spřátelí s fotografy zvučných jmen jakými jsou McCurry, Tradatour, Ribera a jiní. Mnoho let se v této linii poznání inspiruje ruchem města, jeho konfrontací s pocity a životem člověka v něm.

Také krása Bretaně a tajemství kamenných starobylých dvorků,  svou výraznou estetickou individualitou, silně ovlivnily zájem umělkyně o tento sugestivní příběh z hloubi francouzské historie.

Ráda fotografuje detaily starých stromů, ve kterých nachází abstraktní příběhy v různých tvarech kůry a deformacích dřeva,  tvoříc tak nevšední vizuální poezii.

Vrcholem tvorby umělkyně jsou její koláže a grafika, se spirituálním nádechem. Výtvarná nápaditost je zde podtržená letitou zkušeností s malbou olejem a akrylem, ze které přechází čím dál častěji ke kombinaci fotografie, malby, vkládání předmětů do děje obrazu a nakonec i ze samotné koláže do grafického zpracování.

Janina Dallibert, vniká do prostoru umění také jako básnířka a patří svou poezií k elitě ženského vyjádření citu a obrazu slovem. Pod pseudonymem Jana Ágnes Jiřetínská připravuje nové vydání sbírky "Probouzení", která patří k tomu nejlepšímu, co současná poezie nabízí.

Společná výstava s Ladislavem Maria Wagnerem, je projevem úcty malíře k práci své žákyně a je po mnoha výstavách ve Francii, USA a Kanadě, šestou  ukázkou tvorby Jany Ágnes v Čechách. Předchází retrospektivní výstavu i velkých formátů, připravovanou v roce 2018 v Praze.

Umělkyně působí ve Francii a nově také v českém prostředí i v oblasti fotografického dokumentu.


Výstavy autora

VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA - COVID 2020-2021 - 9. 5. - 14. 5. 2021 (Hluboká nad Vltavou)

Ladislav M. Wagner, Jana Ágnes – „DOTEKY“ (obrazy, grafika) - 16. 6. - 12. 7. 2018 (Hluboká nad Vltavou)


VÝSTAVNÍ PLÁN

18. 5. - 13. 6. Tomáš BÍM - grafika, obrazy
15. 6. - 18. 7. Jiří MÁŠKA - Nová generace umění
20. 7. - 15. 8. Štěpán MAREŠ - MALBA, KRESBA, KOMIKS, ILUSTRACE
17. 8. - 12. 9. Lenka VOJTĚCHOVÁ - Souznění

KONTAKT

Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 387 965 710 – galerie (v otvírací době)
603 442 090 – Pavel Frelich

Facebook   Instagram   YouTube

OTEVÍRACÍ DOBA

středa až neděle
12.00 - 16.00

Eshop