Antonín Gavlas se narodil 27. 4. 1953 v Novém Jičíně.
Vystudoval Filozofickou a Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně – obor výtvarná výchova a matematika. Vedle vlastní volné tvorby se věnoval i pedagogické činnosti, od r. 1992 řídil novou Uměleckoprůmyslovou školu v Ostravě, založil také nadaci Silvie pro podporu mladého umění a od r. 1995 je předsedou ostravské Výtvarné skupiny In Signum, UVU ČR.
V současné době se ve svém ateliéru v Ostravě-Plesné zabývá výhradně volnou tvorbou, a to jak v oblasti keramiky, kde vytváří většinou keramické reliéfy , tak i v oblasti malby, kde se zabývá hlavně ojedinělou technikou enkaustiky. Tato vosková malba, pocházející ze Starého Egypta a Řecka, je zvláštní tím, že s barvami se pracuje neustále jen za tepla - pomocí speciálních nahřívadel. Enkaustika skýtá mnoho možností zpracování – od jemné, lazurní vrstvy malby, přes několikeré vrstvení, roztékání a proškrabávání , až k pastózní a dokonce reliéfní malbě, modelované jako sochařský reliéf.Antonín Gavlas tématicky zpracovává převážně figurální a krajinářské motivy, avšak obojí stylizuje a prolíná tak, že vznikají imaginární prostory podivných, tajemných krajin anebo kosmických dálav, které jsou oživeny siluetami postav, putujícími někam ke vzdálenému horizontu.Tématu kosmických prostorů se věnuje už od 80-tých let, ale oproti dřívějším tvůrčím obdobím, kdy převládalo hlavně plošné, geometrické členění plochy obrazu a postavy zaujímaly jen malou část těchto kompozic, nyní, v novějších pracích , se zabývá více figurou a postavy přerostly přes neurčité vesmírné pozadí do prvního plánu.Novější díla jsou také jasnější, světlejší, celý prostor je jakoby veselejší. Vždy ve svých dílech hledal řád a vznešenou harmonii vesmíru, nyní si všímá tohoto souladu i v běžných vztazích mezi člověkem, přírodou, věcmi a jevy, které se odehrávají v normálním lidském životě. Tajemství kosmu i hlubiny lidské duše nazírá jako jedno věčné téma, které chce symbolicky prosvětlit barevným paprskem poznání a sounáležitosti. Motiv světelného paprsku tak užívá poslední dobou stále více a souběžně s tím takto nazývá i mnohá svá díla či celé výstavní soubory (Dotek světla, Krajiny světla, Sen o světle, Ostrov světla apod. ) Jeho keramické reliéfy jsou vlastně tématicky podobné obrazům, pouze provedené plasticky v šamotové hlíně. Ta je pak barevně glazovaná, s jemnými přechody jako v malbě, často navíc i s použitím barevných listrů. Kromě drobných prací realizoval i několikametrové reliéfy do architektury, např. v lázních Klimkovice , ve Fakultní nemocnici v Ostravě - Porubě a v soukromých vilách.
Tvůrčí aktivity však ještě doplňuje fotografií, příležitostnou grafikou, věnuje se smaltu, šperku a experimentům s novými sklářskými technologiemi.
Od roku 1972 se zúčastnil asi 100 kolektivních výstav v celé ČR, ale také v Japonsku, Belgii, Anglii, Německu, Polsku, Švýcarsku. Samostatných výstav uspořádal již téměř 40 v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci, Novém Jičíně, V Hlučíně, Českém Těšíně, ve Starém Smokovci, Havířově a dalších městech…
Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 734 153 752 – galerie (v otvírací době)
603 442 090 – Pavel Frelich