Eliáš Bohumil

Bohumil Eliáš ml. se narodil 1. dubna 1980 v Praze. Žije a pracuje v Kosoři ve Středočeském kraji. Na rozdíl od svého slavného otce však po absolutoriu na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově zvolil studium figurálního sochařství v ateliéru Prof. Jana Hendrycha na pražské Akademii výtvarných umění, které absolvoval v roce 2007. Svou tvorbu nyní rozvíjí v malbě, v podobě plastik ze skla taveného do formy, ale i z malovaných a lepených desek plochého skla. Některá díla realizuje také v bronzu či v jiných sochařských materiálech. V této četnosti poloh navazuje na charakter velkorysého tvůrčího rozmachu svého otce. Volí však jinou cestu, oproštěnou od expresivní barevnosti, složitosti prolínajících se plánů a především zbavenou dějovosti příběhů.

Práce Bohumila Eliáše ml. z malovaného vrstveného skla se nejčastěji zaměřují k architektonicky pojaté konstrukci liniových struktur a pevných tvarů. V uzavřených tvarech vytváří chvějivé subtilní kompozice. Zkušenosti z oblasti volné figurální tvorby v sádře a bronzu a sochařské vnímání forem se uplatňují v plastikách z taveného skla. Jejich podoba má kořeny v sochařsky znovuobjevovaných skutečnostech. Často jsou inspiračním zdrojem fragmenty původních celků dávných architektur, které jsou zasazené do výtvarného kontextu. V tomto smyslu je zjevné například zaujetí tématem mostu či okna ve vizuálním okouzlení samotnou harmonií tvarů, ale i v hlubších významových kontextech.

Monochromní hmota skla je měkce modelována pronikajícím světlem a dává plastikám nádech mlčenlivé tajemnosti.

Autor je ale mnohdy zaujat i svébytnou skulpturální kvalitou jen minimálního detailu bez komplikovaných významových souvislostí. Destruované strojní součástky, odpadové zbytky materiálů z výroby či citace tvarů stavebních článků a konstrukcí, někdy i v kontrastním materiálovém provedení, jsou včleněny do výrazu monumentálního celku. Záměrná torzovitost provokuje k představám o původní celistvosti.

Bohumil Eliáš, ml. patří mezi nadějné a pracovité autory nejmladší generace českých umělců – sklářů. Jeho vnímání věcí dává předpoklady postupného vytvoření vlastní autentické výrazové polohy a úspěšného pokračování v tvůrčí cestě slavného otce.

Na výstavě se autor prezentuje 24 díly vytvořených v letech 2007 – 2017 (obrazy, technika : akryl na plátně, olej na plátně, kombinovaná technika, akryl na dřevě – sklo: materiál : tavené sklo – kov, malované a lepené sklo – kámen).


Výstavy autora

Bohumil Eliáš - obrazy, sklo - 1. 7. - 3. 8. 2017 (Hluboká nad Vltavou)VÝSTAVNÍ PLÁN

17. 6. - 20. 7. Viktor Preiss - grafika, kresby
22. 7. - 24. 8. Jihočeská univerzita - výstava pedagogů a studentů
26. 8. - 21. 9. Eva Heřmanská - “Příběhy a osudy” - smaltované obrazy
23. 9. - 27. 10. Markéta Hanušová a Anna Pavlasová - Souznění - objekty, obrazy

KONTAKT

Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 387 965 710 – galerie (v otvírací době)
604 207 826 – Marie Hanušová
603 442 090 – Pavel Frelich 

Facebook   Instagram   YouTube

OTEVÍRACÍ DOBA

Út - Pá  13.30 - 16.00
So, Ne   12.00 - 16.00

Eshop